Свет

Британци прете! Поставите Русију тамо где им је место

Министар одбране Велике Британије Гавин Вилијамсон изјавио је да се Лондон залаже за наставак важења Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета између САД и Русије, али да ће подржати Вашингтон у одлуци да се повуче из Споразума, преноси лист „Фајненшел тајмс“.

„Наравно, САД су наш блиски и дугогодишњи савезник и ми ћемо бити апсолутно непопустљиви у подршци Сједињеним Америчким Државама у одбрани њиховог јасног става да Русија мора да се придржава обавеза из Споразума који је потписала“, изјавио је британски министар.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Он је оптужио Русију за непоштовање споразума, наводећи да Москва „извргава руглу“ тај споразум.

„Наравно, желели бисмо да видимо да тај споразум остане на снази, али две стране морају да му буду посвећене, а у овом тренутку га једна страна игнорише. Русија га нарушава и Русија мора да се доведе у ред“, додао је Вилијамсон.

Раније је лист „Њујорк тајмс“ саопштио да САД планирају да иступе из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, а саветник америчког председника за националну безбедност Џон Болтон ће о томе обавестити руску страну током посете Москви. Сам Болтон је на свом налогу на Твитеру саопштио да ће његови преговори бити наставак дискусија започетих током самита у Хелсинкију. Амерички председник Доналд Трамп је, коментаришући повлачење из Споразума, рекао да ће Вашингтон развијати оружје.

​Последњих година Москва и Вашингтон се редовно међусобно оптужују за нарушавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Русија је више пута изјављивала да се строго придржава својих обавеза из Споразума. Министар спољних послова Сергеј Лавров истицао је да Москва има веома озбиљна питања за Сједињене Америчке Државе о реализацији споразума од стране самих Американаца.

Конкретно, Москва наводи да Сједињене Америчке Државе размештају на копну — у војној бази у Румунији, али и у Пољској — системе способне за лансирање крстарећих ракета типа „томахавк“, што је забрањено Споразумом. Руска страна такође скреће пажњу на чињеницу да САД развијају офанзивне беспилотне летелице и финансирају истраживања о стварању крстареће ракете копненог базирања.

Споразум о ракетама средњег и кратког домета потписан је 8. децембра 1987. године, током посете совјетског лидера Михаила Горбачова Вашингтону. Споразум је прво обухватао класу ракетног наоружања домета од 500 до 1.000 и од 1.000 до 5.500 километара, укључујући ракете Р-12 и Р-14, које је СССР 1962. године разместио на Куби, што је изазвало Карипску кризу.

У мају 1991. године Споразум је био у потпуности реализован. Совјетски савез је до тада уништио 1.752 балистичке и крстареће ракете копненог базирања, а САД 859. Документ има неограничени рок. Свака од страна има право да га раскине уколико представи убедљиве доказе о неопходности да иступи из њега.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ