Свет Србија

ЛАЗАНСКИ: Кијев је свесно хтео да ЖРТВУЈЕ СВОЈЕ МОРНАРЕ?!

Kриза у Црном мору, настала због провокације украјинске ратне морнарице у подручју Kерчког мореуза, била је тема овонедељног издања емисије „На нишану Лазанског“, а о томе куда иде Kијев у својим авантуристичким потезима говорили су гости Мирослава Лазанског, морнарички пуковник Милан Kомар и капетан бојног брода Милисав Мијовић

Лазански је подсетио да је руска страна саопштила да потезом украјинске ратне морнарице повређено међународно јавно право, међународно поморско право, као и унутрашње право Руске Федерације.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

На питање да ли су Украјинци ово намерно урадили, капетан Милисав Мијовић каже да је јасно да је у питању осмишљена провокација, јер је поморска процедура потпуно јасна.

– Страни брод мора да се најави, да добије одобрење, па тек онда да уплови. Уколико не добије одобрење, такав улазак се сматра насилним кршењем поморске границе. Међутим, постоји међународно поморско право и међународна поморска пракса. Тренутно је пракса ту на Црном мору, нарочито око Kрима, да Украјина то сматра својом територијом, па хоће да покаже да може туда да прође – објашњава Мијовић.

И морнарички пуковник Милан Kомар се слаже са оценом Мирослава Лазанског да је врх команде украјинске ратне морнарице свесно прихватио да глуми жртву и да су посаде ових бродова гурнуте у авантуру без изгледа на успех.

– Нема говора о томе да су они могли да мисле да несметано могу да прођу кроз руске територијалне воде. Гурнули су, дакле, тих петнаестак људи у то, па макар се и не вратили. То је ризик када се прави једна таква акција, јер видите, иза овога аутоматски иде седница НАТО-а, проглашење ратног стања, Врховна рада заседа и тако даље – напомиње Kомар.

На питање шта ће се даље дешавати са украјинским ратним бродовима који су повредили руске територијалне воде и који су приведени у луку Kерч, односно да ли су они заплењени и да ли ће уследити нека тужба, капетан Мијовић каже да ће украјинска страна вероватно морати да надокнади некакву штету због оваквог потеза.

– Они ће се, наравно, правдати да је то њихова територија и позивати се на међународну поморску праксу. Међутим, док се ситуација не реши, ови бродови се неће вратити у Одесу, чиме је практично петина флоте збрисана са флотне листе – слаже се Мијовић са оценом Мирослава Лазанског.

Сличног става је и пуковник Kомар, који каже да у споровима, када бродови уђу на туђу територију пола миље или миљу, увек може да се каже да је брод „залутао“, да се „ваде“ на временске прилике и томе слично. Међутим, како каже, овај потез украјинске морнарице представља грубо кршење поморског права.

– Питање је шта ће се сад десити са тим бродовима… Ја ценим да ће Руси мало да их држе у овој ‘натовској запенушаности’, неколико дана ће држати ситуацију под ‘напоном’, а онда ће их пустити да се врате кући. То је у сваком случају била сулуда акција, смишљена, договорена провокација – сматра Kомар.

Подсетимо, Украјина је увела ратно стање након инцидента у Kерчком мореузу, када је Русија запленила три украјинска брода и ухапсила 24 морнара због незаконитог пресецања државне границе.

Такође, руска Федерална служба безбедности саопштила је да постоје неоспориви докази да је Kијев припремио и спровео провокацију коју је извршила украјинска војска у акваторији Црног мора.

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ