Србија

САДА ЈЕ ЗВАНИЧНО! Ево шта су Американци тражили од Вучића и Србије! Нећемо вам држати…

Сједињене Америчке Државе желе споразум Београда и Приштине који се у „идеалним околностима“ заснива на међусобном признању, изјавио је Ентони Годфри, нови амбасадор Сјединених Држава у Србији, поручујући да не планира да српским лидерима „држи лекције“, већ да се нада отвореном дијалогу.

„Не планирам да са српским лидерима имам приступ као да ћу да им држим лекције. Надам се отвореном дијалогу, а када буде потребно да им кажем незгодне ствари, рећи ћу их директно, у приватним разговорима, колико год је то могуће, јер је на тај начин дипломатски рад најефикаснији“, рекао је Годфри Политику.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Казао је да српска јавност не треба да буде збуњена због истовременог именовања Метјуа Палмера за специјалног изасланика САД за западни Балкан и Ричарда Гренела за специјалног представника Беле куће за преговоре Београда и Приштине, већ да је то врло позитиван сигнал који показује колико је Вашингтон заинтересован за напредак дијалога две стране.

Годфри каже да САД сматрају да се указала важна прилика и да се надају да ће руководство Србије умети да искористи ту енергију Вашингтона.

„Она показује да су САД заинтересоване да дође до напретка у том процесу (дијалога Београда и Приштине). Метју Палмер је велики експерт за овај регион и познаје бројне лидере, али и историју изазова који овде постоје. Амбасадор Рик Гренел доноси политичку тежину коју представља Бела кућа и показује колико је сада ово питање значајно за Вашингтон“, истиче амерички амбасадор

Годфри је оценио да обојица траже поновно успостављање дијалога, охрабрују, те да се нада да помажу Приштини и Београду да заједно дођу до решења од којег ће обе стране имати корист.

Нешто што ће бити договорено на локалу и што ће трајати дуго, јер је то важно за регионалну стабилност“, рекао је Годфри.

Упитан да ли је за Сједињене Државе идеја промене граница и размене територије уопште на столу и да ли мисли на признање независности, он је рекао да је важно да се дође до суштинских разговора.

„Овде бих морао да цитирам Метјуа Палмера који каже да о овом питању нема црвених линија, нити бланко подршке. То је добар начин да се објасни како Вашингтон приступа овом питању. Нећемо да дефинишемо начин на који две стране, Београд и Приштина, треба да дођу до решења“, рекао је Годфри.

Важно је, наставио је, да дође до суштинских разговора Приштине и Београда и да се треба решити свих могућих препрека како би се дошло до одрживог решења које би допринело стабилности и просперитету региона.

Према његовим речима, „таксе, кампања повлачења признања независности, све су то важни изазови“.

На питање да ли у Вашингтону постоји некакав временски оквир за постизање споразума Београда и Приштине, Годфри је рекао да САД „не желе да догађаји у обе земље успоре наш заједнички посао“, али је и додао да Вашингтон, такође, не жели да поставља било какве вештачке рокове.

 

Извор: Тањуг

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ