Србија

КИНЕЗИ ОДУШЕВИЛИ СРБЕ ОВОМ ПОРУКОМ: „Србијо не плачи,ми смо ту“

Новинарка кинеске телевизије Ц Ц Јинг Занг, није ни слутила да ће њен извештај о увођењу ванредног стања у Србији и молба за помоћ коју је председник Србије Александар Вучић постати хит на друштевним мрежама у Кини.

Закључно са јучерашњим даном, Ц ЦТВ проширио на друштвену мрежу „Веибо“ (налик Фејсбуку), али и друге канале, па су теме у вези са Србијом и апелом за помоћ у борби против коронавируса бележиле стотине милиона прегледа.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Као резултат тога, кинески грађани су се сами јављали са жељом да помогну, тражећи информације о томе где могу да уплате донације, а због експанзије подршке, српска амбасада је отворила налог на мрежи „Веибо“.

Јинг Зханг, која иначе живи и ради у Србији, за „Блиц“ је испричала како је дошло до „експлозије“ ове приче у кинеској јавности.

Како је појаснила, од како је почела прича са коронавирусом, фокусирана је на епидемиолошку ситуацију и у Кини и у Србији. Извештаје је својој Ц ЦТВ слала свакодневно од 6. марта, по два дневно.

“Тог 15. марта седела сам пред рачунаром и гледала уживо пренос говора председника Србије. Углавном нисам разумела, али су ми пријатељи појаснили. Кроз Вучићев израз и говор, знала сам да нема другог избора него да најави важну вест. Он је тада изјавио, кад дође до потешкоћа, једина земља коју може да помисли је Кина! То је такође врста поверења и љубави,” навела је она.

Како је казала, као и обично писала је о епидемији у Србији. У последњем делу чланка нагласила је захтев председника Србије , уз то да је похвалио мере кинеске контроле епидемије, поверење у кинеске медицинске технологије и спремност да се помогне кад затреба.

“Затим сам извештају дала наслов “Србија проглашава ванредно стање, полаже наду у кинеску медицинску и материјалну помоћ“,“ прича она.

Када је Ц ЦТВ објавила извештај, како каже, број читања се врло брзо повећао на 100.000. Следећег јутра настале су две „вруће“ теме на кинеској друштвеној мрежи „Веибо“: једна је била „Србија улази у ванредно стање“, а друга да „председник Србије полаже наду у Кину“.

“Убрзо је то постала друга најпопуларнија тема. Реченицу коју сам написала у извештају “када дође до потешкоћа, само Кина може пружити помоћ Србији“, многи кинески медији искористили су као наслов. До 17. марта до 16.30 сати ове две теме привукле су 800 милиона прегледа, а број коментара био је 160.000. То, међутим, не укључује нове теме и дискусије које су отворили други медији и не укључује оцену публике и приказ странице на ЦЦТВ-у или другим медијима,” прича кинеска новинарка.

Како појашњава, „код нас је то веома ретка појава, јер коментари иду у готово истом правцу“, али каже да се у вези са овим говорило следеће: „молим вас дајте предност Србији“, „ово је братска земља, морамо помоћи“ и „Србијо не плачи, ми смо ту“.

“Људи су се распитивали како могу да донирају новац, тражили су да се објаве бројеви рачуна за донације. Приметила сам да је на профилу Министарства туризма Србије (на Веибу) више од 5.000 људи оставило поруке да затраже QР код за плаћање. Многи од њих су навели да ће доћи у Србију када се епидемија заврши,” каже Јинг Занг.

Како наводи, епидемија је избила широм света, а Србија није најгора у томе, али и да се запитала: зашто су Кинези затражили приоритетну помоћ за Србију?

“Мислим због истинских осећања која су многи људи и написали: Србија је заиста братска земља! Кад год је било великих догађања у Кини, Србија је увек устајала и имала свој глас,” рекла је Занг, која већ четири године живи и ради у Србији.

Како каже, Србија је била међу првим земљама које су подржале Кину када је епидемија вируса избила, када су људи били у депресији…

“Питала сам тада председника Вучића да ли би можда могао да сними видео за нас, на шта је он врло брзо одговорио. Кинеска амбасада је пратила пажљиво целу ситуацију у Србији, и говорила да ће дати све од себе да помогне. Једна је реченица коју често употребљавају: Са руком у руци да заједно свладавамо потешкоће,” прича новинарка.

Каже и да је на Вучићеву молбу јуче позитивно одговорило Министарство спољних послова Кине, да ће помоћи у опреми, медицинским средсвима и екипом стручњака који ће доћи у Србију.

 

Извор: Блиц.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

ПРАВОСЛАВЉЕ